tytuł artykuły na zielonym tle

Anodowanie aluminium

Aluminium jest wyjątkowo estetycznym materiałem, który poddany odpowiedniej obróbce zyskuje wiele walorów estetycznych. Aluminium ma srebrzysty kolor o lekkim połysku, jednak często spotykamy aluminium w kolorze czarnym lub złotym. W jaki sposób aluminium jest anodowane? Czym jest anodowanie aluminium?

Co to jest anodowanie aluminium?

Anodowanie to proces polegający na obróbce powierzchni materiału poprzez wytwarzanie warstwy tlenku. Warstwa tlenku wytwarzana jest poprzez zanurzenie materiału w kąpieli elektrolitycznej. Anodowanie sprawia, że aluminium zyskuje gładką i estetyczną powierzchnię, która idealnie sprawdza się jako elementy dekoracyjne i wystroju wnętrz.

Jak przebiega proces anodowania?

Powierzchnia anodowanego metalu powinna być dobrze oczyszczona i odtłuszczona, a następnie trawiona w sodzie kaustycznej. Te zabiegi są konieczne, gdyż dzięki nim powierzchnia materiału będzie lepiej trzymać powłokę anodową. Po wypłukaniu metalu następuje właściwy proces anodowania, czyli zanurzenie materiału w kąpieli elektrolitycznej. Podczas tego procesu na powierzchni metali wytwarza się powłoka tlenkowa. Po kąpieli i wypłukaniu metalu możemy przystąpić do malowania na określony kolor.

Anodowana powierzchnia jest gładka i estetyczna, więc jeśli zależy nam na walorach estetycznych materiału warto rozważyć anodowanie aluminium.

Czy warto anodować aluminium?

Aluminium samo w sobie jest jednym z bardziej estetycznych metali. Charakteryzuje się również wysoką odpornością na zmiany temperatur, wilgoć oraz korozję. Jest to materiał lekki, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Dlatego w głowach wielu rodzi się pytanie, czy skoro aluminium jest odpornym i estetycznym materiałem, warto je anodować? Odpowiedź zależna jest od tego, do jakiego celu potrzebujemy naszego aluminium? Warto anodować aluminium, jeśli zależy nam na walorach estetycznych. Natomiast warto pamiętać, że anodowana powierzchnia nie przyciąga tak brudu, jest odporniejsza oraz zapewnia znacznie lepszy efekt wizualny niż samo pomalowanie materiału proszkowo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *