aluminium

Co to jest duraluminium?

Co to jest duraluminium? Gdzie jest stosowane i jakie ma właściwości? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule!

Jak powstało duraluminium?

Wynaleziono je w 1909 roku podczas pracy nad materiałem zamiennym, który miał zająć miejsce drogiego mosiądzu w produkcji łusek. Nazwa pochodzi od miejsca wynalezienia – miasta Düren w Niemczech. Zostało odkryte przypadkiem przez laboranta, który przypadkowo pozostawił badaną płytkę, a wyniki jakie otrzymał były zaskakujące! Materiał, jaki otrzymał po kilku dniach, idealnie nadawał się jako materiał zastępczy dla drogiego mosiądzu. Gdyby badał materiał tego samego dnia, wyniki byłyby zupełnie inne.

Co to jest?

To stop metali przeznaczony do obróbki plastycznej. Metal ten oprócz aluminium zawiera również magnez, mangan, krzem, żelazo czy miedź. Specjalne właściwości stop ten otrzymuje dzięki procesowi starzenia się.

profil aluminium
Profil aluminiowy 120x20x2

Jak spawać duraluminium?

Przed spawaniem należy odpowiednio przygotować miejsce do spawania oraz zabezpieczyć twarz i ręce, zakładając przyłbicę i rękawice robocze. Metal ten można spawać metodą TIG lub Mig/Mag. Metoda Mig/Mag jest metodą tanią, dającą trwałe spoiwa. Spawanie metodą TIG polega na użyciu helu lub argonu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *