tytuł artykułu - czy aluminium przewodzi prąd

Czy aluminium przewodzi prąd?

Aluminium, inaczej nazywany glinem, jest to jeden z najbardziej uniwersalnych metali. Jest szeroko stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Aluminium to lekki metal, który dobrze przewodzi ciepło. Z tego względu często jest stosowany jako przewody elektryczne. Czym różnią się przewody aluminiowe od miedzianych?

Czym aluminium różni się od innych metali?

Aluminium jest lekkie i łatwo poddaje się gięciu, dzięki czemu może być formowane w różne kształty. Aluminium jest stosowane w budownictwie jako elementy ogrodzenia lub konstrukcje nośne pod płyty kartonowo-gipsowe. Jednak najczęstszym zastosowaniem aluminium jest branża spożywcza – aluminium znajdziemy w opakowaniach jednorazowych, puszkach, foliach itp. Zaletą aluminium jest wysoka podatność na recykling. Jest to jeden z najczęściej recyklingowanych metali. Proces odzyskiwania aluminium jest skomplikowany, jednak aż 75% puszek i opakowań jednorazowych jest poddawane recyklingowi.

Z racji tego, że aluminium to metal dość lekki i podatny na gięcie, często dodaje się do niego domieszki innych metali, aby zwiększyć wytrzymałość i odporność.

Samo w sobie aluminium jest odporne na korozję i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Przewody aluminiowe – czy aluminium przewodzi prąd?

Przewody wykonane z aluminium są lekkie i ze względu na niską wagę stosunkowo tanie. Aluminium dobrze przewodzi prąd, jednak w zestawieniu z przewodami miedzianymi wypada znacznie gorzej.

Jeśli chodzi o wady aluminium, warto wspomnieć, że przy dużym nacisku aluminium ulega odkształceniu. Przewody miedziane są tańsze w produkcji, więc częściej spotkamy przewody wykonane z miedzi niż aluminium, jednak glin jest wciąż chętnie stosowanym materiałem. Przewodność prądu określa się na 36,9 Simens/m.

Aluminium jest jednym z chętniej wykorzystywanych przewodników ciepła. Aluminium przewodzi prąd, jednak warto pamiętać, że również dobrze izoluje, ponieważ szybko pokrywa się tlenkiem aluminium.

Aluminium idealnie nadaje się jako przewody linii napowietrznych wysokiego napięcia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *