Czy aluminium przewodzi prąd?

utworzone przez | wrz 8, 2021 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Aluminium, inaczej nazywany glinem, jest to jeden z najbardziej uniwersalnych metali. Jest szeroko stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Aluminium to lekki metal, który dobrze przewodzi ciepło. Z tego względu często jest stosowany jako przewody elektryczne. Czym różnią się przewody aluminiowe od miedzianych?

Czym aluminium różni się od innych metali?

Aluminium jest lekkie i łatwo poddaje się gięciu, dzięki czemu może być formowane w różne kształty. Aluminium jest stosowane w budownictwie jako elementy ogrodzenia lub konstrukcje nośne pod płyty kartonowo-gipsowe. Jednak najczęstszym zastosowaniem aluminium jest branża spożywcza – aluminium znajdziemy w opakowaniach jednorazowych, puszkach, foliach itp. Zaletą aluminium jest wysoka podatność na recykling. Jest to jeden z najczęściej recyklingowanych metali. Proces odzyskiwania aluminium jest skomplikowany, jednak aż 75% puszek i opakowań jednorazowych jest poddawane recyklingowi.

Z racji tego, że aluminium to metal dość lekki i podatny na gięcie, często dodaje się do niego domieszki innych metali, aby zwiększyć wytrzymałość i odporność.

Samo w sobie aluminium jest odporne na korozję i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Przewody aluminiowe – czy aluminium przewodzi prąd?

Przewody wykonane z aluminium są lekkie i ze względu na niską wagę stosunkowo tanie. Aluminium dobrze przewodzi prąd, jednak w zestawieniu z przewodami miedzianymi wypada znacznie gorzej.

Jeśli chodzi o wady aluminium, warto wspomnieć, że przy dużym nacisku aluminium ulega odkształceniu. Przewody miedziane są tańsze w produkcji, więc częściej spotkamy przewody wykonane z miedzi niż aluminium, jednak glin jest wciąż chętnie stosowanym materiałem. Przewodność prądu określa się na 36,9 Simens/m.

Aluminium jest jednym z chętniej wykorzystywanych przewodników ciepła. Aluminium przewodzi prąd, jednak warto pamiętać, że również dobrze izoluje, ponieważ szybko pokrywa się tlenkiem aluminium.

Aluminium idealnie nadaje się jako przewody linii napowietrznych wysokiego napięcia.