jak-czyscic-aluminium

Czym czyścić aluminium?

Aluminium to trwały materiał szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Jest to metal lekki (trzy razy lżejszy niż żelazo) oraz odporny na korozję – dzięki warstwie tlenków, jaka wytwarza się w wyniku reakcji powierzchni aluminium z otoczeniem. Powłoka, która tworzy się na powierzchni metalu, chroni przed korozją i negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego.

Dzięki swoim właściwościom aluminium jest stosowane w wielu dziedzinach życia – w przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle budowlanym, AGD oraz w przemyśle spożywczym. Z aluminium wykonuje się opakowania jednorazowe, folie ochronne czy puszki po napojach.

Aluminium jak każdy inny metal ulega zabrudzeniom, które nie wyglądają estetycznie. Czym czyścić aluminium? Jak usunąć brud, który osadzi się na aluminium tak, aby nie uszkodzić powierzchni? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Jak czyścić aluminium?

Powierzchnia aluminium prezentuje się wyjątkowo estetycznie, więc aby jej nie uszkodzić powinniśmy obchodzić się z przedmiotem łagodnie. Do czyszczenia aluminium nie używajmy drucianych szczotek lub innych ostrych przedmiotów. Nie zdrapujmy brudu nożem, który porysuje powierzchnię. Do czyszczenia aluminiowej powierzchni można użyć ściereczek z mikrofibry.

Jak czyścić aluminium?

Aluminium często jest wykorzystywane w motoryzacji np. w samochodach (aluminiowe felgi, aluminiowy silnik). Z aluminium wykonane są również przedmioty użytku domowego jak zlewy, palniki, garnki, kabiny prysznicowe. Do czyszczenia tego typu powierzchni powinniśmy podchodzić ostrożnie, aby nie naruszyć delikatnej struktury. Poniżej przedstawimy kilka domowych sposobów na dokładne wyczyszczenie zabrudzeń na aluminiowej powierzchni.

Woda utleniona i soda

Jedna łyżka sody na dwie łyżki wody utlenionej – to prosty przepis na środek czyszczący do aluminium. Aluminium wchodzi w reakcję z sodą, więc warto pamiętać, żeby używać tego środka ostrożnie i nie przesadzić z ilością sody.

Ocet

Mieszanina octu i wody w proporcjach – jedna łyżka octu na dwie łyżki wody, stanowi idealny środek do czyszczenia aluminium. Do mieszanki możemy dodać jeszcze łyżkę płynu do naczyń. Tym sposobem zyskamy dobrą mieszankę do czyszczenia nawet poważnych zabrudzeń, a dodatek płynu do naczyń nada materiałowi odpowiedni połysk. Najlepiej czyścić powierzchnię szczoteczką do zębów z delikatnym włosiem, a następnie spłukać pod bieżącą wodą.

Kwasek cytrynowy i sok z cytryny

Kwas cytrynowy to naturalny środek czyszczący. Dobrze radzi sobie z brudem i zanieczyszczeniami. Świetnie usuwa przebarwienia.

Aby przygotować mieszaninę do wyczyszczenia aluminium, zaopatrzymy się w pojemnik, w którym łączymy kwasek cytrynowy z sokiem z cytryny. Zabrudzenia usuwamy za pomocą szczoteczki do zębów, a następnie przemywamy przedmiot wodą.

Czyszczenie aluminium anodowanego

Produkty wykonane z aluminium, których przeznaczeniem jest użytek domowy są narażone na znacznie inne zagrożenia niż aluminium używane na zewnątrz jak np. profile aluminiowe stosowane do okiennych ram, ogrodzeń czy balustrad. Aluminium anodowane wygląda bardzo estetycznie, lecz jego pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Aby powierzchnia anodowanego materiału wciąż wyglądała schludnie powinniśmy stosować odpowiednie środki do jej czyszczenia. Nie powinniśmy używać środków zawierających chlor. Można zaś użyć spirytusu mineralnego czy innych płynów specjalnie przeznaczonych do czyszczenia materiału, jakim jest aluminium. Można zastosować również inne środki, których współczynnik pH wynosi 6-8.

Nie wolno czyścić anodowanego aluminium drucianymi szczotkami, ziarnistymi preparatami ani gąbkami o chropowatej powierzchni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *