felgi aluminiowe

Felgi aluminiowe – jak dbać podczas zimy?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, to zapewne wiesz, jak dużym obciążeniem może być jego utrzymanie. Musisz upewnić się, że silnik i inne wewnętrzne elementy Twojego samochodu są w dobrym stanie, aby nie zepsuły się lub nie zawiodły podczas jazdy. Musisz również upewnić się, że jego zewnętrzne części są zadbane prawidłowo, aby nie uległy uszkodzeniu z powodu złych warunków pogodowych, takich jak deszcz lub śnieg. Felgi aluminiowe są jedną z takich części i jeśli nie zadbasz o nie odpowiednio w miesiącach zimowych, może się to skończyć uszkodzeniem, na które wpłyną wyboje lub krawężniki na oblodzonych drogach.


Zalety felg aluminiowych

Felgi aluminiowe są wykonane z mieszanki metali takich jak aluminium i magnez, które pozwalają im być lżejsze niż zwykłe felgi stalowe, ale nadal wystarczająco mocne do codziennego użytku. Felgi mogą być malowane na wiele różnych kolorów, dlatego są tak popularne wśród entuzjastów, którzy chcą, aby ich pojazdy wyróżniały się; jednak malowanie ich nie jest w rzeczywistości konieczne.
Felgi powinniśmy odpowiednio pielęgnować nie tylko zimą, ale przez cały rok za pomocą produktów wysokiej jakości, takich jak wosk czyszczący lub spray uszczelniający.

Pielęgnacja pozwoli Ci uniknąć napraw

Felgi aluminiowe są droższe od stalowych, ale cena jest tego warta, jeśli chcesz, aby Twój samochód lub ciężarówka wyglądały świetnie i miały lepsze osiągi. Jest jednak jedna duża wada felg aluminiowych. Mogą one zostać łatwo uszkodzone przez wyboje i krawężniki na oblodzonych drogach w zimowym sezonie jazdy. Kiedy tak się stanie, obręcz będzie wygięta lub pęknięta i musi być naprawiona przez profesjonalnego mechanika, zanim będziesz mógł ponownie użyć swojego pojazdu. Naprawa może osiągać naprawdę wysokich kwot!

Czym powinno się czyścić felgi aluminiowe?

  • Środek czyszczący powinien mieć neutralne pH. Nie może zawierać kwasów. Zapobiegnie to korozji i uszkodzeniu powierzchni stopu.
  • Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka czyszczącego, powinieneś przetestować go na małej powierzchni felgi, aby upewnić się, że nie ma żadnych negatywnych skutków. Jeśli zauważysz plamy lub korozję, zamiast tego wypróbuj inny produkt.
  • Unikaj materiałów ściernych! Niektóre środki czyszczące zawierają związki ścierne, które z czasem mogą zarysować lub uszkodzić felgi; dlatego szukaj produktów, które nie zawierają żadnych środków ściernych.
  • Unikaj alkoholi i rozpuszczalników: Alkohol jest z natury żrący i może spowodować poważne szkody, jeśli nie jest używany prawidłowo; unikaj używania go, gdy tylko jest to możliwe!

Ochrona przed korozją i uszkodzeniami

Jeśli chcesz, aby Twoje felgi były chronione np. przed warunkami pogodowymi, powinieneś pokryć je lakierem lub sprayem antykorozyjnym. Lakiery występują w różnych kolorach i wykończeniach. Przy wyborze produktu upewnij się, że jest on wysokiej jakości i nie zawiera silikonu.
Te produkty są ogólnodostępne – możesz je znaleźć w marketach z narzędziami oraz w sklepach z częściami samochodowymi.

Po wybraniu odpowiedniego sprayu dla swoich potrzeb, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  • Wyczyść wszelkie zabrudzenia, które nagromadziły się w każdym zakamarku felgi, używając uniwersalnego środka czyszczącego.
  • Przygotuj lakier zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  • Nałóż dwie warstwy na powierzchnię felgi – nie pozwól, aby jakakolwiek powłoka wyschła pomiędzy warstwami

Felgi aluminiowe należy pokryć hydrofobowym woskiem

Wosk parafinowy jest produktem na bazie oleju mineralnego, który działa w celu ochrony felg aluminiowych przed korozją. Może być stosowany przy każdej pogodzie i jest łatwy do zastosowania: wystarczy go wetrzeć i wytrzeć nadmiar.

Czego nie robić?

  • Uważaj na mycie felg zimną wodą, aby uniknąć tworzenia się pęknięć na powierzchni felg.
  • Nie używaj myjek ciśnieniowych na felgach aluminiowych, ponieważ spowoduje to uszkodzenie ich wykończenia i sprawi, że z czasem będą wyglądać nieciekawie!

Co przy uszkodzonym lakierze?

Po świeżym wyczyszczeniu i nawoskowaniu felg, należy upewnić się, że lakier na nich nie został uszkodzony. Oznacza to, że nie należy jeździć zbyt szybko nad wybojami lub przez wyboje, ponieważ może to spowodować pęknięcia w farbie. Należy również uważać na zbyt szybką jazdę na oblodzonych lub śliskich powierzchniach, ponieważ może to uszkodzić lakier felg.
Jeśli zauważysz odpryśniętą farbę – reaguj. Ostrożnie pozbądź się starego lakieru i pokryj felgę nową, świeżą warstwą, by zapobiec dalszemu odpryskiwaniu.

Nie zaniedbuj – zapobiegaj

Felgi aluminiowe nie powinny być zaniedbywane szczególnie w miesiącach zimowych, aby nie uległy uszkodzeniu i nie wymagały później kosztownych napraw.

Im częściej poświęcisz chwilę na czyszczenie i pielęgnację swoich felg, tym lepiej będą one wyglądać i będą służyć ci dłużej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *