aluminium
|

Gdzie najczęściej możemy spotkać aluminium?

Aluminium jest uniwersalnym i bardzo szeroko stosowanym metalem. Lekka waga aluminium sprawia, że jest ono dobrym wyborem dla wielu zastosowań, w tym dla transportu. Jest dobrym przewodnikiem, więc może być używane w urządzeniach elektrycznych. Z użyciem aluminium można tworzyć mocniejsze stopy, z których powstają takie produkty jak kadłuby statków i korpusy samolotów. Jest odporne na korozję, co czyni je użytecznym w produktach takich jak lodówki i ramy okienne. Jest również stosowane w bateriach i innych urządzeniach elektronicznych. Aluminium można poddawać recyklingowi.

Aluminium jest uniwersalnym i bardzo powszechnie stosowanym metalem

Aluminium jest uniwersalnym metalem, który jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach. Posiada unikalne właściwości i cechy, które czynią go idealnym do wielu różnych zastosowań.

Aluminium jest najobficiej występującym metalem na Ziemi, stanowi 8% skorupy ziemskiej, co oznacza, że jest łatwo dostępne do użytku przez ludzi.

Aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło i umiarkowanie dobrze elektryczność (nie jest jednak tak dobre w przewodzeniu ciepła i elektryczności jak miedź). To sprawia, że aluminium jest przydatne w przypadkach, gdy chcesz szybko przenieść ciepło z jednego miejsca na drugie. Aluminium nie ulega łatwo korozji (czyli nie rdzewieje), jest szeroko stosowane w produktach takich jak np. lodówki, które wymagają odporności na korozję, aby nie zardzewiały z czasem!

Aluminium jest często poddawane recyklingowi

Aluminium jest bardzo wszechstronnym materiałem i jednym z najbardziej obfitych metali na Ziemi. Może być formowane w wiele kształtów, ale jest również łatwe do recyklingu. W rzeczywistości, recykling aluminium zużywa 95% mniej energii niż produkcja nowego aluminium z rudy boksytu.

Jeśli myślisz o aluminiowej puszce, to może być ta sama puszka, która jest używana w kółko przez dłuższy czas! Materiał z recyklingu traci tylko około 5% swojej wytrzymałości za każdym razem, gdy jest topiony w celu wykorzystania w innych produktach lub procesach.

W rzeczywistości, puszki aluminiowe są poddawane recyklingowi częściej niż jakikolwiek inny materiał opakowaniowy, a co się z nimi dzieje po okresie użytkowania jako pojemniki na napoje? Wiele z nich trafia do produkcji nowych produktów. Na przykład:

  • felg samochodowych
  • anten satelitarnych
  • części pojazdów mechanicznych (np. maski)

Dobry wybór dla transportu.

Aluminium jest lekkie, co czyni je dobrym wyborem dla wielu zastosowań. Jest używane w samolotach i samochodach ze względu na swoją wagę. Używa się go również do produkcji łodzi, statków, rowerów i innych pojazdów.
Na przykład, Boeing 747 jumbo jet waży mniej niż połowę tego, co w 1969 roku, kiedy został po raz pierwszy zaprezentowany. Ta redukcja wagi oznacza, że spedytorzy mogą zaoszczędzić na kosztach transportu, używając aluminium zamiast cięższych metali, takich jak stal czy miedź.

Aluminium jest również szeroko stosowane w samochodach, ciężarówkach i pojazdach rekreacyjnych ze względu na stosunek wytrzymałości do wagi, co poprawia ekonomikę zużycia paliwa i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych pochodzących ze spalin samochodowych.

Jest dobrym przewodnikiem

Aluminium jest dobrym przewodnikiem elektryczności, dlatego jest stosowane w elektryce. Przykłady obejmują przewody i kable, przełączniki, wyłączniki i bezpieczniki. Oprócz przewodzenia prądu, aluminium pomaga również odprowadzać ciepło z urządzeń elektronicznych, takich jak tranzystory i diody, które są zaprojektowane do generowania lub kontrolowania przepływu prądu w obwodach. Komponenty te wykorzystują ciepło generowane przez ich działanie jako energię do wykonywania swojej pracy; gdyby były zbyt gorące, nie mogłyby działać prawidłowo, więc aluminium pomaga rozproszyć część tej nadwyżki temperatury ciała (energii cieplnej). Aluminium jest używane w kondensatorach od momentu ich wynalezienia, ponieważ mają niższą stałą dielektryczną niż powietrze lub inne materiały, co oznacza mniejsze napięcie potrzebne do przechowywania ładunku elektrycznego.

W życiu codziennym

Oprócz zastosowania w produktach, takich jak: pojazdy, samoloty, statki, a nawet budynki i mosty, aluminium odgrywa również ważną rolę w wielu przedmiotach codziennego użytku. Aluminium możemy znaleźć pod postacią naczyń, garnków, patelni, sztućców, a także pod postacią opakowań: puszek, folii aluminiowej, foremek do pieczenia.
Poza kuchnią aluminium możemy zauważyć jako elementy dekoracyjne, a nawet pod postacią kija golfowego! Lekkość aluminium pozwala golfistom łatwiej używać kija przy mniejszym wysiłku niż przy użyciu cięższych metali, takich jak stal czy tytan.

Podobne wpisy