jaki-gaz-do-spawania-aluminium

Jakim gazem spawać aluminium?

Aluminium to lekki materiał pozyskiwany ze skały osadowej nazywanej boksytem. Czyste aluminium jest dość plastycznym materiałem, dlatego aby zwiększyć jego wytrzymałość stosowane są domieszki innych metali jak miedź lub żelazo. Taki stop zyskuje dodatkowe właściwości i większą odporność mechaniczną. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakim gazem spawać aluminium?

Spawanie aluminium

Aluminium nie jest łatwym materiałem do spawania. Domieszka innych metali sprawia, że temperatura spawania aluminium może się różnić między sobą. Oczywiście doświadczony spawacz nie powinien mieć problemów ze spawaniem aluminium, jednak niedoświadczeni amatorzy spawania powinni poprosić o pomoc profesjonalistę. W przypadku spawania aluminium stosujemy wszechstronną metodę spawania migomatem oraz metodę TIG, którą stosujemy wobec materiałów nie grubszych niż 10mm.

Jaki gaz do spawania aluminium?

Aluminium spawamy helem lub argonem w postaci czystej lub mieszanej.

Argon to obojętny gaz, który gwarantuje łatwe zajarzenie łuku podczas spawania. Argon może być stosowany przy metodzie MIG i TIG. Nie ulega utlenianiu i nie wchodzi w reakcje chemiczne ze spawanym materiałem.

Właściwości argonu:

  • wysoka jonizacja
  • łatwe zajarzenie łuku podczas spawania
  • tani
  • łatwo wtapia się w materiał, który spawamy

Hel jest lżejszym od tlenu gazem, stosowanym w czystej postaci lub w postaci mieszanki z argonem. Charakteryzuje się większym przewodnictwem cieplnym niż argon oraz większym potencjałem jonizacyjnym.

Właściwości helu:

  • lekki
  • posiada wysoką przewodność cieplną
  • nie wchodzi w reakcje chemiczne z materiałem
  • utrudnia zajarzenie łuku

Zastosowany do spawania gaz ma ogromne znaczenie, ponieważ jest ochroną dla spawanych elementów i chłodzenie elektrody. Mimo, że hel nadaje się do spawania aluminium, argon jest znacznie częściej stosowany głównie ze względu na swoją wydajność.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak spawać aluminium! Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie i odpowiednio się przygotować. Spawanie aluminium nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli nie masz doświadczenia w spawaniu innych metali, lepiej poproś o pomoc profesjonalistę!

Przeczytałeś artykuł: Jakim gazem spawać aluminium? Sprawdź inne nasze artykuły dotyczące aluminium!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *