dłoń trzymająca aluminiową puszkę na szarym tle

Recykling puszek aluminiowych


Pierwsze puszki aluminiowe wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych i szybko zyskały popularność. Każdego dnia do kosza trafiają miliony aluminiowych puszek. Świadomość zagrożeń, jakie czyhają na naszą planetę, jest coraz większa. Ludzie coraz częściej interesują się losem Ziemi i coraz chętniej dołączają na proekologicznych inicjatyw. Najczęściej recyklingowanym materiałem są puszki po napojach, dlatego tak ważne jest, by segregować odpady, które można powtórnie wykorzystać. Recykling puszek aluminiowych jest jednym z ważniejszych etapów troski o środowisko!

Aluminium a recykling


Aluminium jest metalem, który jest najczęściej poddawany recyklingowi. Jest to dobra wiadomość, ponieważ aluminium jest również najczęściej stosowanym materiałem do produkcji opakowań jednorazowych, folii ochronnych czy puszek po napojach. Zważywszy na ogromne zużycie opakowań jednorazowych, jakie lądują każdego dnia w śmieciach, liczy się każda poddana recyklingowi puszka. Według szacunków przeciętny Polak zużywa rocznie około 50 puszek.

Droga puszki aluminiowej


Kiedy puszka trafi do pojemnika na segregowane odpady zaczyna się jej droga do powtórnego użycia. Najpierw trafia na sortownię, a następnie jest myta i przygotowywana do przetopu. Przetapianie puszek odbywa się w odlewni lub fabryce. Kolejnym etapem jest wyprodukowanie nowych puszek i przygotowanie ich do ponownej sprzedaży – nadrukowywanie logo i informacji o produkcie. Każda puszka musi być idealnie sprasowana i czysta. Puszki są również sprawdzane pod kątem domieszek innych metali.

Recykling puszek aluminiowych – czy ma sens?


Puszki aluminiowe są z pewnością najbardziej pożądanym materiałem w przemyśle spożywczym. Opakowania jednorazowe i puszki codziennie używają miliony ludzi, a produkcja nowych opakowań pochłania miliony złotych. Dzięki recyklingowi aluminium jesteśmy w stanie ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet o 92%! Szacuje się, że rocznie zużywa się około 178 miliardów puszek wykonanych z aluminium.

Reasumując, puszki aluminiowe są materiałem, który warto recyklingować. Ilości puszek i opakowań jednorazowych są na tyle duże, że ich produkcja pozostawia niebagatelny wpływ na naszą planetę. Jeśli zależy nam na dobru naszej planety, segregujmy odpady, a aluminiowe puszki i opakowania wrzucajmy do przeznaczonych do tego pojemników.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *