czym-jest-aluminium

Czym jest aluminium?

Czym jest aluminium?

Aluminium to tak naprawdę glin o chemicznym oznaczeniu Al. Jest to lekki, srebrzystobiały metal o niebieskim odcieniu. Często dodawane są do niego inne pierwiastki jak miedź, krzem, magnez czy żelazo, dzięki którym zyskuje jeszcze większą wytrzymałość. Aluminium samo w sobie jest bardzo lekkie, znacznie lżejsze niż żelazo. Zastosowanie aluminium jest wszechstronne, ponieważ nadaje się do obróbki – spawania, sklejenia, cięcia oraz formowania.

Skąd się bierze aluminium?

Znajdziemy je w skorupie ziemskiej. Odkryto je w 1825 roku i od tamtego czasu człowiek wciąż odnajduje nowsze zastosowania tego metalu. Tlenek glinu, z którego wytwarzane jest czyste aluminium znajdziemy w boksycie – skale składającej się z wodorotlenków glinu. Największe wydobycie boksytu jest w Australii oraz w Ameryce Łacińskiej.

Właściwości i zastosowanie

Ten metal ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom – niskiej gęstości i dobrej plastyczności jest stosowany w budownictwie (przewody elektryczne, pokrycia dachowe, elementy dekoracyjne, konstrukcje nośne), przemyśle spożywczym (folie ochronne, puszki, opakowania jednorazowe, kapsle), przemyśle AGD (lodówki, garnki), przemyśle motoryzacyjnym (klimatyzacja, pojazdy, elementy statków, kontenery).

Aluminium jest metalem, który tylko pozornie jest mało wytrzymały, bo w rzeczywistości w połączeniu z innymi pierwiastkami, stop zyskuje wyjątkowe właściwości, a jego odporność wzrasta kilkukrotnie.

Spawanie aluminium

Jest to dość plastyczny materiał, a jego temperatura topnienia jest stosunkowo niska (około 660°C), mimo to jego spawanie nie jest takie proste, dlatego często dodaje się do aluminium stopy innych metali, aby zwiększyć jego podatność na spawanie.

Każdy z metali ma inną temperaturę topnienia, dlatego każdy metal jest spawany inną metodą. Aluminium jest na tyle powszechnym materiałem, że jego metody spawania wciąż ulegają modyfikacji. Metody spawania zmieniają się również powodu domieszek innych metali, które różnią się temperaturami topnienia. Jedyną różnicą, odróżniającą aluminium od innych metali jest fakt, że do jego spawania stosuje się prąd przemienny, w odróżnieniu od innych metali, do których używamy prądu stałego.

Najpopularniejszymi metodami spawania są:

  • spawanie migomatem – metoda znana już od lat pięćdziesiątych i stosowana przy połączeniu miedzi i aluminium. Podczas spawania migomatem grubość materiału jest większa niż 1mm.
  • spawanie metodą TIG – stosowana przy najcieńszych materiałach (mniej niż 1mm). W przypadku tej metody nie potrzebujemy specjalistycznego uchwytu spawalniczego tak jak w przypadku spawaniem metody MIG.

Ważnym elementem spawania tego metalu jest dobranie odpowiedniej spawarki.

Wpływ na zdrowie

Należy pamiętać, że glin (aluminium) sam w sobie nie jest szkodliwy. Glin występuje w skorupie ziemskiej. Jest częścią przyrody nieożywionej i nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Naturalnie występuje w wodach naturalnych i wodociągowych oraz w ziemi. Nie odnotowano złego wpływu naturalnie występującego glinu na środowisko.

Problemem z aluminium jest jego nadmiar. Kiedy naturalnie występujący glin nie jest w żaden sposób szkodliwy, to jego nadmiar może szkodzić. Często używany jest w lekach, kosmetykach czy jedzeniu. Tolerowane spożycie aluminium według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wynosi 1mg na 1kg. Szacunki mówią, że średnie spożycie oscyluje wokół 1,5mg na 1kg, jednak takie przekroczenie dopuszczalnej normy nie powinno mieć szkodliwego wpływu na zdrowie. Bardziej zagrożeni są pracownicy zakładów przemysłowych, którzy wtłaczają do płuc większe ilości glinu.

Reasumując jest to metal o wszechstronnym zastosowaniu, który możemy znaleźć niemal w każdej dziedzinie życia. Powinniśmy pamiętać, że w rozsądnej ilości nie jest szkodliwe. Materiał ten jest również jednym z najczęściej recyklingowanych – recyklingowanie puszek pozwala zaoszczędzić kilogramy boksytu, a więc kupowanie napojów lub kosmetyków aluminiowych opakowaniach jest znacznie bardziej ekologiczne niż kupowanie podobnych produktów w opakowaniach plastikowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *