czym-pomalowac-aluminium

Aluminium – czym pomalować?

Czym jest aluminium?

Aluminium produkowane jest z tlenku glinu, który jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w skorupie ziemskiej. Tlenek glinu występuje w boksycie. Boksyt to skała osadowa o czerwono-brązowym kolorze, przypominająca glinę. Po raz pierwszy odkryto go w XIX wieku. Boksyt występuje na terenach tropikalnych. Największe złoża boksytu znajdują się na terenie Gwinei, a także Chin oraz Indii. Boksyt wydobywa się w kopalniach odkrywkowych.

Właściwości i zastosowanie

Aluminium to lekki materiał, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jest bardzo plastyczne, więc aby zwiększyć jego wytrzymałość często łączy się je z innymi metalami takimi jak: miedź lub żelazo. Dzięki temu powstała mieszanka zyskuje większą odporność i możemy stosować ją w wielu dziedzinach przemysłu. Jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne.

Dzięki wyjątkowej plastyczności aluminium stosowane jest w przemyśle spożywczym – jako opakowania po napojach, folie ochronne, opakowania jednorazowe; w przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle AGD – sprzęty AGD i garnki. Wykorzystuje się je również w budownictwie jako okapy dachowe i rynny, a także kanały klimatyzacyjne. Wszechstronność zastosowania aluminium sprawia, że jest to wyjątkowo pożądany materiał.

Malowanie

Panuje powszechny pogląd, że aluminium, w tym popularne profile aluminiowe, maluje się ciężko. Faktem jest, że powierzchnia profili aluminiowych jest na tyle specyficzna, że farba nie trzyma się najlepiej. Często pod wpływem utleniania się, farba odpada lub łuszczy się. Aby pomalowany materiał wyglądał estetycznie rekomendujemy zastosowanie podkładu do aluminium.

Mimo wszystko sam proces malowania aluminium nie jest skomplikowany.

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Oczyszczenie powierzchni – najlepiej zrobić to dokładnie, ponieważ powierzchnia na której pozostały resztki farby lub lakieru najprawdopodobniej nie przyjmie nowej warstwy farby. Resztki starej farby możemy usunąć silnym strumieniem wody, z użyciem papieru ściernego lub szlifierki kątowej. Jeśli powierzchnia aluminium jest chropowata, należy ją wygładzić. Po oczyszczeniu materiału, należy dokładnie go umyć oraz zastosować specjalny środek odtłuszczający powierzchnię. Aby pomalować aluminium, powierzchnia musi być gładka, by farba mogła idealnie przylegać do materiału.

Krok 2: Malowanie

Po zastosowaniu podkładu otrzymujemy powierzchnię gładką, pozbawioną plam i zabrudzeń powierzchnię. Następnie nakładamy podkład i pozwalamy, aby dobrze wyschnął. To ważne, ponieważ następna warstwa farby powinna zostać naniesiona na suchą powierzchnię. Czym pomalować aluminium? Kiedy uznamy, że podkład dobrze wysechł, możemy zabrać się za nakładanie warstwy farby, a następnie odpowiedniego lakieru ochronnego (nie jest to konieczne, ale zalecane, jeśli chcemy, aby farba nie łuszczyła się). Pomalowany element pozostawiamy do wyschnięcia na przynajmniej 24 godziny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *